A japán K-Computer a világ leggyorsabb szuperszámítógépe
2016. november 21. 08:30
Két listán vetik össze a világ leggyorsabb szuperszámítógépeit. Pár napja a félévente frissített Graph 500 eredményeit tették közzé. A List 500 a másik, és a két sorrend gyakran különbözik. Például a Graph 500 listavezetője júniusban csak ötödik volt a másikon.
2016. november 21. 08:30
p
0
0
0
Mentés
Változatlanul a japán K-Computer vezeti a világ leggyorsabb szuperszámítógépeit rangsoroló, legutóbb november 16-án kiadott Graph 500 listát. A Fujitsu által épített és a RIKEN kutatóintézetben működő gép 2015 júliusától listavezető.
A listát félévente, nagyobb szuperszámítástechnika konferenciákon frissítik. Most egy Salt Lake Cityben tartott rendezvényen került sor rá. Szakmai berkekben a legújabb fejlesztési és befektetői trendek egyik fontos mutatójaként tekintenek rá. A Graph 500-at nemzetközi HPC (high-performance computing) szakértőkből álló 30 tagú bizottság irányítja.
A gépek teljesítményét három kernel (az operációs rendszernek a hardver-erőforrások kezeléséért felelős alapja, magja) működése – keresés, optimalizálás, élkeresés – szerint értékelik. Az eredmények a különféle üzleti alkalmazásokban, kutatásokban, hálózatépítésben stb. nyújtott teljesítmény szempontjából relevánsak.
A másik ismert gyorsaságmérő listától, a Top 500-tól a Graph 500 abban különbözik, hogy számsorok megoldási sebessége mellett a masszív adatsorokból történő ismeretkinyerés tempóját is mérik.
A K-Computert a Wuxi Nemzeti Szuperszámítási Központ (Kína) Top 500-at vezető Sunway TaihuLightja és az amerikai Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium DOE/NNSA/LLNL Sequoia gépe követi.
Az első tíz között van még három amerikai Mira (Argonne Nemzeti Labor), Európa number 1 gépe, a német JUQUEEN, a Fermi (CINECA, Olaszország), a Top 500-on második kínai Tianhe-2 és a francia CNRS/IDRIS Turingja.
A neves külpolitikai lap elemzése szerint hamarosan felül fogja vizsgálni az új adminisztráció, hogy a világ különböző részein hány katonát állomásoztat. Az első nagy újragondolás Európát érintheti.
Abból kiindulva, hogy az Egyesült Államokra már nem lehet számítani, európai nukleáris elrettentés van kialakulóban, vagyis az USA helyett Franciaország fog megvédeni minket. Boris Kálnoky írása.